Zwrot prowizji bankowej

Spłaciłeś kredyt przed czasem? A może jakiś czas temu zaciągnąłeś kredyt z wysoką prowizją i jeszcze go spłacasz? Mamy dla ciebie dobrą informację:
W obu przypadkach możesz odzyskać zapłaconą prowizję.

Wyślij niezobowiązujące zapytanie o zwrot prowizji

Przywilejem kredytobiorcy jest to, że ma prawo w każdym momencie dokonać wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu. W takim przypadku koszt odsetek (oprocentowania) ponosi wyłącznie do momentu dokonania wcześniejszej całkowitej spłaty. Pozostałą część kapitału zwraca bez wspomnianego kosztu odsetkowego. Oprocentowanie jest jednak tylko jednym z kilku elementów kosztu dla klienta. Istotną część kosztów stanowi także prowizja, ubezpieczenie czy opłata przygotowawcza (rzadko już stosowana).

Zawierając umowę kredytową na kilka lat i spłacając ją przed czasem skracasz okres jej trwania i w związku z tym masz prawo wystąpić o zwrot kosztów za okres, w którym nie korzystałeś z pożyczonych środków. Bank przecież pobrał od ciebie opłaty za cały okres trwania umowy, której koniec dobiegł przed czasem. To jest podstawą do zwrotu. Stanowisko to podziela również Rzecznik Finansowy oraz UOKIK
Zachęcamy do zapoznania się z oficjalnym stanowiskiem Rzecznika Finansowego oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w tej sprawie
(unsplash.com)

Stanowisko to przypieczętowało orzeczenie TSUE w sprawie zwrotu prowizji i innych kosztów. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wyraźnie powiedział, że poniesione przez ciebie koszty początkowe kredytu podlegają częściowemu zwrotowi w przypadku wcześniejszego zakończenia umowy. Warto tu zwrócić uwagę, że dotyczy to tzw. kredytów konsumenckich w rozumieniu Ustawy o kredycie konsumenckim z 2011 roku. Są to kredyty, które są zaciągnięte przez osoby fizyczne, a ich cel nie jest związany z prowadzoną działalnością gospodarczą. Kwota kredytu nie może też być wyższa niż 255.550zł (tak mówi wyżej wspomniana ustawa)

Komu przysługuje zwrot prowizji bankowej?

Przysługuje on klientom, którzy zaciągnęli kredyt konsumencki po 17 grudnia 2011 roku (czyli w czasie gdy obowiązywała już Ustawa o kredycie konsumenckim) i dokonali wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu. Zgodnie z kodeksem cywilnym na zawnioskowanie o zwrot masz czas 6 lat od dokonania wcześniejszej spłaty

Zwrot prowizji bankowej – ile się należy?

Im wyższą prowizję zapłaciłeś i im szybciej spłaciłeś kredyt tym więcej pieniędzy może wrócić do ciebie. Nierzadko są to kwoty kilku, a nawet kilkunastu tysięcy złotych! Zwrot naliczany jest proporcjonalnie do okresu trwania umowy, czyli dostajesz go za okres, w którym nie korzystałeś z kredytu. Łatwo do zobrazować na przykładzie jednego z naszych klientów:

Podstawowe parametry na dzień 02.10.2019

KALKULACJA ZWROTU PROWIZJI BANKOWEJ
WYSOKOŚĆ KREDYTU 65 994 zł
OKRES KREDYTOWANIA 10 lat
PROWIZJA 9,99% 5 994 zł
OPŁATY I UBEZPIECZENIA brak
WCZEŚNIEJSZA SPŁATA dokonana po upływie 4 lat
NIEWYKORZYSTANY OKRES 6 lat
ZWROT PROWIZJI 3 596 zł

Wyślij niezobowiązujące zapytanie o zwrot prowizji

Klient zaciągnął kredyt na 10 lat i po upływie 4 lat dokonał wcześniejszej całkowite spłaty. Koszty prowizji wyniosły go 5.994zł. Z uwagi na to, że wykorzystał zaledwie 4 z 10 lat umowy, to za pozostałe 6 lat otrzymał zwrot w wysokości 3.596,40zł. Warto też dodać, że dokonując wcześniejszej spłaty nie poniósł również kosztu odsetkowego za nadpłacany okres. Jak widać na załączonym przykładzie warto zainteresować się sprawą.

Jak uzyskać zwrot prowizji bankowej?

Żeby odpowiedzieć na to pytanie musimy rozważyć dwa przypadki:

Przypadek pierwszy – kredyt jest już spłacony

  1. Poszukaj swoją umowę kredytową i spisz z niej numer tej umowy
  2. Udaj się do banku i złóż reklamację. W reklamacji zażądaj proporcjonalnego zwrotu kosztów (podając numer umowy kredytu) w związku z dokonaną wcześniejszą spłatą powołując się na art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim oraz na wyrok TSUE C -383/18. W reklamacji wskaż numer konta, na jakie bank ma zwrócić ci środki. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie reklamacji. Alternatywnie możesz również wysłać taką reklamację listem poleconym koniecznie za potwierdzeniem odbioru.

Przypadek drugi – kredyt nie został spłacony (nadal go spłacasz)

  1. Dokonaj wcześniejszej spłaty kredytu z własnych środków, a jeśli nie posiadasz gotówki, żeby dokonać spłaty weź inny kredyt gotówkowy lub konsolidacyjny i spłać nim ten kredyt, przy którym jest prowizja. To oczywiście musi ci się opłacać więc warto, aby nowo zaciągnięty przez ciebie kredyt był bez prowizji. Tutaj możemy ci zarekomendować dwie naszym zdaniem najlepsze opcje na rynku:
  1. Kredyt gotówkowy mBank z prowizją 0% PROMOCJA!
  2. Kredyt konsolidacyjny PKO Bank Polski z prowizją 0%

Kliknij powyższe linki i złóż zapytanie, dzięki temu będziemy mogli osobiście wesprzeć cię w procesie uzyskania nowego kredytu oraz uzyskania zwrotu prowizji

  1. Po dokonaniu wcześniejszej całkowitej spłaty kredytu poszukaj swoją umowę kredytową i spisz z niej numer tej umowy
  2. Udaj się do banku i złóż reklamację. W reklamacji zażądaj proporcjonalnego zwrotu kosztów (podając numer umowy kredytu) w związku z dokonaną wcześniejszą spłatą powołując się na art. 49 Ustawy o kredycie konsumenckim oraz na wyrok TSUE C -383/18. W reklamacji wskaż numer konta, na jakie bank ma zwrócić ci środki. Bank ma 30 dni na rozpatrzenie reklamacji. Alternatywnie możesz również wysłać taką reklamację listem poleconym koniecznie za potwierdzeniem odbioru.

Zobacz też:

Redakcja konsolido.pl