RODZAJE KREDYTÓW I POŻYCZEK

kredyt na mieszkanie – inna spotykana nazwa to kredyt hipoteczny lub też kredyt pod hipotekę. Ogólnie chodzi o to samo. Dotyczy zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym lub wtórnym. Zakup finansowany jest częściowo z pieniędzy pochodzących z kredytu, a bank zabezpiecza się na nieruchomości dokonując wpisu w czwartym dziale księgi wieczystej.

kredyt na budowę domu – podobnie jak kredyt mieszkaniowy służy on sfinansowaniu potrzeb mieszkaniowych. Tym razem mówimy jednak o budowie. Kredyt wypłacany jest klientowi w kilku transzach, dzięki czemu może realizować kolejne etapy budowy.

kredyt na samochód – zwany inaczej kredytem samochodowym. W tym przypadku nazwa “samochodowy” to duże uproszczenie, gdyż tym kredytem sfinansujemy nie tylko samochód, ale i inne środki lokomocji takie jak: skuter, motor, pojazd elektryczny, motorówkę czy jacht. Kredytowaniu podlegają zarówno pojazdy nowe jak i używane.

kredyt dla firm lub inaczej kredyt firmowy. Jak sama nazwa wskazuje dotyczy finansowania działalności gospodarczej. Może mieć formę pożyczki na firmę lub kredytu obrotowego czy też karty kredytowej. Jest też wiele innych bardziej skomplikowanych produktów firmowych takich jak kredyty inwestycyjne, kredyty z gwarancjami, kredyty inwestycyjne czy factoring.

kredyt na dowód – czasami zwany inaczej kredytem na oświadczenie. Uzyskanie takiego kredyt jest możliwe. Bank musi jednak posiadać historię rachunku, na której będą widoczne dochody kredytobiorcy. W takim przypadku udzieli kredytu na oświadczenie w uproszczonym trybie dokumentowania dochodów opierając się o historię.