Kredyt konsolidacyjny co to?

Najprościej mówiąc, kredyt konsolidacyjny to kredyt na spłatę innych kredytów. Dzięki niemu można połączyć kilka kredytów w jeden i płacić tylko jedną ratę. Co ciekawe to konsolidowane (łączone) kredyty mogą pochodzić z różnych banków. Skonsolidować można wiele różnych zobowiązań kredytowych takich jak: kredyt gotówkowy, kredyt samochodowy, karta kredytowa, kredyt odnawialny (debet), kredyt ratalny (zakupy na raty). Do konsolidowania tzw. „chwilówek” banki podchodzą już jednak sceptycznie. Na tę chwilę tylko jeden bank oferuje konsolidację chwilówek (znajdziesz go w porównywarce na naszej stronie). Tak więc możliwości jest wiele. Możesz też zdecydować czy chcesz połączyć wszystkie swoje zobowiązania kredytowe, czy tylko kilka z nich. W zasadzie nie ma ograniczeń co do ilości konsolidowanych kredytów. Jeden z naszych klientów z naszą pomocą połączył aż 24 zobowiązania w jedno. Jak to działa w praktyce omówmy na przykładzie:

Znajdź najtańszy kredyt konsolidacyjny

Pan Robert posiada 8 różnych zobowiązań kredytowych – pięć kredytów gotówkowych, dwie karty kredytowe i jeden kredyt odnawialny:

 

zaj

Rodzaj zobowiązania

Saldo zadłużenia

Pozostały okres spłaty

Aktualna wysokość raty

Kredyt gotówkowy 1

21 250 zł

50 miesięcy

425 zł

Kredyt gotówkowy 2

35 560 zł

56 miesięcy

635 zł

Kredyt gotówkowy 3

5 060 zł

22 miesięcy

230 zł

Kredyt gotówkowy 4

2 080 zł

16 miesięcy

130 zł

Kredyt gotówkowy 5

1 200 zł

10 miesięcy

120 zł

Karta kredytowa 1

4 000 zł

12 miesięcy

230 zł

Karta kredytowa 2

2 000 zł

12 miesięcy

115 zł

Kredyt odnawialny

2 000 zł

12 miesięcy

115 zł

SUMA

73 150 zł

Od 12 do 56 miesięcy

2 000 zł

 

Jego saldo zadłużenia wynosi 73 150 zł, a suma wszystkich miesięcznych rat to 2 000zł. Powiedzmy, że Pan Robert jest już zmęczony wysokimi ratami w kilku różnych bankach i chce skonsolidować wszystkie swoje zobowiązania by płacić jedną niższą ratę w jednym banku. W tym celu wchodzi na stronę konsolido.pl i tam porównuje dostępne oferty. Ostatecznie decyduje się na kredyt w jednym z banków. Po konsolidacji zadłużenia jego zobowiązania kredytowe znikają i zamieniają się w jedną niższą ratę widoczną poniżej:

Rodzaj zobowiązania

Saldo zadłużenia

Pozostały okres spłaty

Aktualna wysokość raty

Kredyt konsolidacyjny

73 150 zł

120 miesięcy

926 zł

 

Teraz Pan Robert posiada już tylko jeden kredyt z ratą 926 zł. Wysokość jego rat spadła więc z 2.000zł do 926zł. Miesięcznie zostaje mu więc 1.074zł w kieszeni.

Jak to możliwe, że można tak bardzo obniżyć swoje raty? Jest to związane z okresem kredytowania. Wcześniej Pan Robert posiadał kredyty na różne okresy spłaty od 12 miesięcy do 56 miesięcy. Teraz posiada jeden kredyt na 120 miesięcy.

Okres kredytowania kredytu konsolidacyjnego także można dostosować do własnych potrzeb i możliwości. Maksymalnie może on wynosić 120 miesięcy (10 lat). Możliwe jest jednak wzięcie kredytu na krótszy okres: 60 miesięcy, 72 miesiące, 84 miesiące itp. Im dłuższy okres kredytowania wybierzemy tym rata będzie niższa, a im krótszy tym wyższa. Z naszych doświadczeń wynika, że lepiej wziąć kredyt konsolidacyjny na dłuższy okres, gdyż zawsze można go wcześniej spłacić. Z tytułu wcześniejszej spłaty nie poniesiemy żadnych opłat jak również nie poniesiemy kosztu odsetek za nadpłacony okres kredytowania. Jeśli jednak wolisz wybrać krótszy okres przemyśl dobrze, czy będziesz w stanie swobodnie płacić ratę. Wydłużyć okresu kredytowania zwykle się nie da tak prosto, a czasem wcale. Banki robią to niechętnie wymagając często aneksów i pobierając za dodatkowe opłaty. Warto więc rozważyć dłuższy okres kredytowania z niższą ratą oraz możliwością bezkosztowej wcześniejszej spłaty.

Dodatkową możliwością, którą stwarza kredyt konsolidacyjny jest dobranie gotówki. Oprócz połącznia wszystkich zobowiązań kredytowych w jedno można otrzymać dodatkową kwotę na własne potrzeby. Ile będziesz mógł dodatkowo dobrać zależy od zasad w danym banku (np. jeden z banków maksymalnie pozwala dobrać taką samą kwotę jaką się konsoliduje, np. 20.000 konsolidacji + 20.000 dobrania) oraz twojej zdolności kredytowej. Nawiązując do wspomnianej przed chwilą „zdolności kredytowej” warto zauważyć, że kredyt konsolidacyjny jest świetnym rozwiązaniem dla osób, którym właśnie tej zdolności kredytowej brakuje. Zdarza się tak, że banki pomimo tego, że klient dobrze spłaca raty nie chcą mu dać kolejnego kredytu z uwagi na brak zdolności kredytowej. W takim przypadku jedyną opcją na pozyskanie dodatkowych środków może okazać się kredyt konsolidacyjny z dobraniem dodatkowej gotówki.

Jak bardzo możesz obniżyć swoje raty oraz ile dodatkowej gotówki możesz dobrać możesz dowiedzieć na stronie konsolido.pl używając trzech suwaków. Zobaczysz tam też aktualny ranking rzeczywistych ofert. Wyboru najlepszej oferty możesz dokonać sam. Możesz też sprawdzić swoją zdolność kredytową oraz poprosić o darmową poradę naszego eksperta. Zapraszamy na naszą stronę.

 

 

Redakcja konsolido.pl